Diş Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Diş Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş sinüs ameliyatı, sinüs lifting ameliyatı denilen bir operasyondur. Sinüs kafa kemikleri arasındaki hava boşluklarıdır. Üst çene arka kısım dişleri kaybedildiği zaman, burada üstte bulunan sinüsler hava basıncı etkisiyle genişlediğinden, alttaki kemiğin incelmesine neden olurlar. Bu şekilde kaybedilmiş olan dişlerin yerine implant yerleştirmek amacıyla belirli oranda kemik hacmine gerek vardır. Azalmış kemik oranının arttırılması için sinüs tabanının cerrahi operasyonla yükseltilmesine diş sinüs ameliyatı ya da sinüs lifting denir.

Diş sinüs ameliyatı ne zaman yapılır?

Üst çenesinde azı dişlerini kaybetmiş olan kişilerde zamanla kemik dikey şekilde eridiğinden, sinüs boşluklarında sarkma meydana gelir. Buraya uygun boyda diş implantı yerleştirmek için yeteri kadar kemik yüksekliği kalmaz. Bu yüzden diş sinüs ameliyatı yapılır. Böylece sarkan sinüs yükseltilir, oluşan boşluğa da kemik grefti yerleştirilir.

Normal implantlar 10 mm uzunluğunda olur. Bundan kısa olanlara kısa implant denir. Bunlarında uzunluğu 6-8 mm kadardır. Diş implantını yerleştirmek içinde en az 7-10 mm kemik yüksekliğine gerek vardır. Eğer diş çekimi sonrasında uzun dönem implant uygulanmazsa kemikte önemli erime meydana gelir. Bu erime yatay ve dikey şekilde olup, kemik hacmini önemli derecede azaltır.

Diş çekiminden sonra sinüs boşlukları aşağıya sarkarak, kemiğin tepe noktasına kadar çıkabilir. Çene kemiğinin yüksekliği azalırsa, sinüsler sarkarsa buraya diş implantı konulamaz. İmplantı yerleştirmek için diş sinüs ameliyatı yapılmalı ve 6 ay beklenerek implantların yerine yerleştirilmesi gerekir.

Diş sinüs ameliyatı nasıl yapılır?

Önce hastaya anestezi verilir. Daha sonra diş etinde yapılan kesikten diş eti flebi kaldırılır. Bu sayede daha iyi bir görüş sağlanır. Sinüsün yan duvarı kemikte boşluğu oluşturacak kadar kemik penceresi oluşturulur. Sonra sinüs membran zarı yırtılmadan esnetilerek yukarıya kaldırılır. Bu zar oldukça ince olup, yırtılmaması önemlidir. Zar yükseltilince meydana gelen boşluğa kemik grefti konur. Bunlar yaklaşık 6 ayda kemik oluştururlar. Sinüs penceresi ile greftin üstü membranla örtülür, yumuşak dokuda dikiş yapılarak kapatılır. Diş sinüs ameliyatı yapılınca implantlar rahatlıkla yerleştirilebilir. Eğer sinüs altındaki kemikte implant yerleştirilecek yerdeki kemik yüksekliği 4-5 mm ve üzerinde olursa implant aynı seansta yerine yerleştirilebilir.

Diş sinüs ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Diş sinüs ameliyatı sonrasında kanama olmaması amacıyla serumla ıslatılan tampon 20 dakika kadar kuvvetlice ısırılmalıdır. Ancak yapılan dikişlerin zarar görmemesi için dikkatli olunmalıdır. Özellikle dudaklar çekiştirilmemelidir. İlk 24 saat içinde tükürülmemelidir. Sert besinlerden ve sıcak yiyeceklerden bir süre uzak durulmalıdır. Günde 3-4 defa tuzlu suyla gargara yapılmalıdır. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Sıcak banyo, hamam gibi yerlerden 2 hafta uzak kalınmalıdır. Ayrıca hapşırmaktan, burnu sertçe temizlemekten kaçınılmalıdır. Eğer hapşırma zorunda kalırsanız, ağzınız açıkken hapşırmanız greft konulan yere gelen ters basıncı azaltır. 2 hafta kadar uçak seyahati, su altı dalışlarından kaçınılmalıdır. Bunun yanında sigara içenler bir süre sigarayı bırakmalıdır. Bu iyileşmenin hızlı olmasına yardımcı olur. Ayrıca ağız temizliğine de dikkat edilmelidir. Diş sinüs ameliyatı zararlı bir operasyon değildir. Ancak Uzman kişilerce yapılması gerekir.

Diş sinüs ameliyatının komplikasyonları var mıdır?

Ameliyat sırasında sinüs membranın ince olması nedeniyle yırtıklar olabilir. Küçük boydaki yırtıklar düzeltilirken, büyük olanlar için operasyonun iptali gerekebilir. Oluşan sinüs membran yırtıkları kendiliğinden iyileşir. Bunun dışında diş sinüs ameliyatı bir cerrahi işlem olduğundan kanama ve enfeksiyon riskinin olduğu bilinmelidir. Bu yüzden doktorun önerdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Operasyonun steril kemik greftleri ile yapılmasına, teknolojik aletler kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bu ameliyatın başarısı uzmanın deneyimi ve bilgi birikimiyle doğru orantılıdır. Bu açıdan operasyonun yapılacağı merkez ve doktor seçimini de dikkat edilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aferin Sinüs Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aferin Sinüs Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Eğrisi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Eğrisi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüs Formülü

Sinüs Formülü

Sinüs Değerleri Kaçtır?

Sinüs Değerleri Kaçtır?